აფხაზეთი ეკოლოგიური კატასტროფის წინაშე
მწვანეთა პარტიის გენერალურმა მდივანმა გიორგი გაჩეჩილაძემ პრესკონფერენციას გამართა თემაზე: აფხაზეთი ეკოლოგიური კატასტროფის საფრთხის წინაშე. პრესკონფერენციაზე პარტიის ლიდერმა ისაუბრა იმ მოსალოდნელ შედეგებზე, რომლეც ემუქრება შავ ზღვას და მთლიანად აფხაზეთის ტერიტორიას.
მექსიკის ყურეში (აშშ), ნავთობის ჭაბურღილზე ზღვაში მომხდარი ეკოლოგიური კატასტროფამ აჩვენა თუ რამდენად რეალურია იგივე გამეორდეს აფხაზეთში თუ განხორციელდა `როსნეფტ~-ის გეგმები შავ ზღვაში ნავთობის მოპოვებასთან დაკავშირებით.
20 აპრილს, მექსიკის ყურეში კომპანია ВР–ის (ბრიტიშ პეტროლიუმი) ნავთობისა და გაზის ჭაბურღილზე მომხდარი ავარიის შედეგად, ზღვაში ყოველდღიურად 700 ტონა ნავთობი იღვრება; ამ პროცესის შეჩერება ჯერჯერობით ვერ მოხერხდა. ამ ფაქტმა კიდევ ერთხელ დაანახა მსოფლიოს, რომ მაღალი ტექნოლოგიების განვითარების პირობებშიც, კატასტროფისგან არავინაა დაზღვეული.
იმის მიუხედავად, რომ ჭაბურღილი აშშ-ს სანაპირო ზოლიდან 80 კილომეტრის დაშორებით მდებარეობს, 1000 კილომეტრის გარშემოწერილობის ნავთობის ლაქა უკვე მიუახლოვდა ფლორიდის, ალაბამას, ლუიზიანასა და მისისიპის შტატების სანაპიროებს (მათი მოსახლეობის საერთო რაოდენობა _ 25 მილიონი ადამიანი); ხსენებულ შტატებში, რომლებიც უნიკალური კურორტებითა და მაღალგანვითარებული თევზსაჭერი, თევზის გადამამუშავებელი ინდუსტრიით გამოირჩევიან, გამოცხადებულია საგანგებო მდგომარეობა!
იმ ფირმების (თევზის მეურნეობა, სასტუმროები, ტურისტული სააგენტოები და ა.შ.) რაოდენობა, რომელთაც  სასამართლოს ზარალის (რაც, დაახლოებით, 30-დან 100 მილიარდამდე აშშ დოლარის ფარგლებში მერყეობს) ანაზღაურების მოთხოვნით მიმართეს, 30 ათასს აღწევს. ექსპერტთა შეფასებით, შესაძლოა კატასტროფის შედეგების ლიკვიდაციას ათწლეულებიც კი დასჭირდეს და ეს ბოლომდე ვერც მოხერხდეს.
2009 წლის 26 მაისს, რუსული კომპანია "როსნეფტის" ხელმძღვანელმა, სერგეი ბოგდანიკოვმა და აფხაზეთის სეპარატისტული მთავრობის ეკონომიკის მინისტრმა, კრისტინა ოზგანმა თანამშრომლობის ხელშეკრულება გააფორმეს. შედეგად, "როსნეფტს" აფხაზეთის საზღვო აკვატორიაში ნავთობისა და გაზის საბადოების ათვისების უფლება მიეცა. კომპანია 3,9 ათასი კვადრატული კილომეტრის მასშტაბით განახორციელებს საძიებო სამუშაოებს. ჭაბურღილიები განლაგდება აფხაზეთის სანაპიროდან 9-10 კილომეტრის დაშორებით (ВР–ის ჭაბურღილი აშშ-ის სანაპირო ზოლიდან 80 კილომეტრით არის დაშორებული).
აფხაზეთს უნიკალური ბუნება და კლიმატური პირობები, შავი ზღვის რესურსები და ტურისტული პოტენციალი გააჩნია. უმძიმესი მდგომარეობის მიუხედავად, ეს ყოველივე აფხაზეთის შემოსავლების 40%-ს უზრუნველჰყოფს.
აფხაზეთის ამჟამინდელი ბიუჯეტი, რომელიც დაახლოებით 120 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს, ძირითადად ტურიზმისა და მომსახურების სფეროებიდან ივსება. ანალოგიური კატასტროფის შემთხვევაში, აფხაზეთი თავის უნიკალობას, მისი მოსახლეობა კი  მთავარი შემოსავლის წყაროს სამუდამოდ დაკარგავს. ეს კიდევ უფრო დააჩქარებს ძირძველი მოსახლეობის მიგრაციას, რაც რუსეთის წიქვილზე ასხამს წყალს: კრემლს აფხაზეთი მხოლოდ სამხედრო პოტენციალის შავ ზღვაზე გასაძლიერებლად სჭირდება.
"საქართველოს მწვანეთა პარტიის" მ ი მ ა რ თ ვ ა აფხაზეთის არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და ოპოზიციურ პარტიებს
• “საქართველოს მწვანეტა პარტია” მზადაა აფხაზეთის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ოპოზიციურ პარტიებთან თანამშრომლობისთვის, რათა აფხაზეთი და შავი ზღვა ეკოლოგიურ კატასტროფას ერთად გადავარჩინოთ.
• "საქართველოს მწვანეთა პარტია" მზადაა, აფხაზეთის არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებთან ერთად გაერთიანებული საკორდინაციო საბჭო შევქმნათ, რომელშიც ჩაერთვებიან წარმომადგენლები ევროპიდან.
• "საქართველოს მწვანეთა პარტია" მზადაა, (იქნება ეს თბილისში, სოხუმში, ზუგდიდში თუ სხვა ქალაქში) ამ შეხვედრის ორგანიზება განახორციელოს.

Abkhazia facing ecological disaster
General Secretary of the Greens Party George Gachechiladze has arranged a press conference on the theme – Abkhazia facing the danger of ecological disaster.
At the conference the Party leader talked about possible results that threaten the Black Sea and Abkhazian territory on the whole.
Ecological disaster that occurred on an oil bore-hole at sea in the Gulf of Mexico clearly showed the possibility of its repetition in Abkhazia if the plans of “Rosneft” (Russian petroleum) for obtaining oil from the Black Sea are realized. In consequence of an accident on the oil and gas bore-hole of BP (British Petroleum) company on April 20 in the Gulf of Mexico, 700 tons of oil per day flow in the sea. Till now every attempt to stop this process has failed. This fact once more showed the world that even under the favorable conditions of highly developed technology no one is insured from disaster.
Despite that the bore-hole is 80 kilometers offshore the U.S.A. coastal line, the resulting oil slick spreading for 1000 kilometers has already approached the states of Florida, Alabama, Louisiana and Mississippi (the total amount of their population – 25 million men); In the mentioned states distinguished for their unique tourist resorts and highly developed fishing and fish processing industries, a state of emergency is declared! The number of those firms (fisheries, hotels, tourist agencies etc) who have appealed to the court to prosecute a claim for damages (total losses range within 30 to 100 billion U.S.A. dollars) reaches 30 000. According the experts’ estimates liquidation of the disaster results and the recovery of the ecosystem may possibly require years or even decades and it may not be completely managed.
In 2009 May 26 the chief of Russian company “Rosneft” (Russian Petroleum) Sergei Bogdannikov and Minister of Economics of Abkhazian separative government Kristina Ozgan signed a treaty for collaboration. In consequence “Rosneft” was granted the right for exploitation of gas and oil deposits in Abkhazian sea equatorium. The company will perform exploring works on a scale of 3,9 thousand square kilometers. Bore-holes will be located 9-10 kilometers offshore the coastal line (the bore-hole of BP is 80 kilometers offshore the U.S.A. coastal line).
Abkhazia possesses unique nature and climatic conditions, the Black Sea resources and tourist potential. Despite the hardest conditions these factors provide 40% of Abkhazia’s income.
The present day budget, which constitutes approximately 120 million U.S.A. dollars is replenished mainly by contributions from tourist and service spheres. In case of analogical disaster Abkhazia will lose its unique ecosystem and the population its source of income. This will even more hasten migration of native population. That will only be beneficial for Russia, as all the Kremlin needs in Abkhazia is to increase Russian military potential on the Black Sea.
The address of ”Georgia Greens Party” to Abkhazian nongovernmental organizations and opposition Parties
”Georgia Greens Party” is ready for collaboration with Abkhazian nongovernmental organizations and opposition parties in order to save together Abkhazia and the Black Sea from ecological disaster.
Georgia Greens Party is ready together with the representatives of Abkhazian non-governmental organizations and opposition parties to create a united coordinative council, in which representatives from Europe will be included. Georgia Greens Party is ready to perform the organization of this meeting (be it in Tbilisi, Sokhumi, Zugdidi or any other town).